ABD'de ikinci el konut fiyatları rekor seviyede

blog
22.06.2024

ABD'de ikinci el konut satışları, Mayıs'ta aylık yüzde 0,7 azalarak düşüşünü üçüncü aya taşırken, ikinci el piyasasındaki medyan konut fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

 

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR), Mayıs ayına ilişkin ikinci el konut satış verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkede ikinci el konut satışları, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak Mayıs'ta aylık bazda yüzde 0,7 azalarak 4,11 milyona geriledi.

İkinci el konut satışlarına ilişkin piyasa beklentisi 4,10 milyon seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Art arda üç aydır düşüş kaydeden ikinci el konut satışları, Nisan'da da yüzde 1,9 azalışla 4,14 milyon olarak kaydedilmişti.

Ülkede ikinci el konut satışları, Mayıs'ta geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 2,8 azaldı.

ABD'de ikinci el piyasasında medyan konut fiyatları, Mayıs'ta yıllık yüzde 5,8 artarak 419 bin 300 dolar ile şimdiye kadar kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, zirveye ulaşan konut fiyatlarının mülk sahibi olanlar ile ilk kez ev satın almak isteyenler arasında daha büyük bir uçurum yarattığını belirtti.

Yun, bugün ortalama bir evin mortgage (konut kredisi) ödemesinin 2020'den önce satın alınan evlerin ödemesinin iki katından fazla olduğunu kaydetti.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum