ABD verileri öncesi küresel piyasalarda temkinli görünüm

blog
24.04.2023

ABD verileri öncesi küresel piyasalarda temkinli görünüm

 

 

Bu hafta açıklanacak ABD büyümesi ile Fed’in izlediği enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE verileri ile yön bulması beklenen küresel piyasalar temkinli bir görünüm sergiliyor.

Geçen haftanın tamamında S&P 500 endeksi yüzde 0,10, Nasdaq 100 de yüzde 0,60 düşüş kaydetmişti. Bu sabah ABD vadeli endeksleri ekside.

Hafta boyunca yüzde 1,30 düşen MSCI Asya Pasifik Endeksi de kayıplarını sürdürüyor. Japon Nikkei 225 olumlu ayrışırken, Hong Kong Hang Seng, Çin CSI 300 geriliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi geçen hafta boyunca yüzde 0,27 yükseldikten sonra bu hafta açıklanacak ABD büyüme verilerini bekliyor. Endeks bu sabah yüzde 0,13 düşüşle 1,226 seviyesinde.

 

Hedge fonları resesyon beklemiyor

ABD Merkez Bankası Fed, ülke ekonomisinin yüksek faiz oranlarına karşın bir resesyondan kaçınabileceğine inanıyor ve hedge fonları da bu görüşe katılıyor gibi görünüyor.

Commodity Futures Trading Commission (CFTC) verilerine göre, kaldıraçlı işlem yapan yatırımcılar 18 Nisan itibarıyla 10 yıllık ABD tahvil vadelilerindeki net kısa pozisyonlarını 1,29 milyon kontrat ile rekor seviyeye taşıdılar. Bu da net kısa pozisyonların aralıksız beşinci haftalık yükselişine işaret etti.

Westpac Banking Corp. Sabit Getiri Araştırma Direktörü Damien McColough, “Hedge fonları, enflasyonun, piyasakilerin büyük bölümünün öngördüğünden daha yapışkan olacağını düşünüyor olabilir. Görünüşe bakılırsa, bu büyük kısa vadeli bir durgunluk olacağı görüşünü yansıtmıyor” değerlendirmesinde bulunuyor. (HT)

 

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum