AMB 19 yıl sonra zarar etti

blog
22.02.2024

Avrupa Merkez Bankası (AMB) sıkılaşmanın etkisiyle 2023'te 19 yılın ardından ilk kez zarar açıkladı. Bankanın 2023 zararı 1,3 milyar euro oldu.

 

Avrupa Merkez Bankası (AMB), enflasyonla mücadele için borçlanma maliyetlerini önemli düzeyde artırmasının ardından 2023 yılını zararla kapadı.

Artan faiz oranlarının geçmişteki teşvik çabalarının maliyetini arttırması nedeniyle, risk karşılıklarındaki 6,6 milyar euronun tamamen serbest bırakılmasına karşın 2023 yılı için açık 1,27 milyar euro olarak kaydedildi.

AMB "önümüzdeki birkaç yıl boyunca" olumsuz sonuçlar konusunda uyarıda bulunurken, bunun faaliyetlerini engellemeyeceğini söyledi.

AMB sonuçlara ilişkin açıklamasında "Neredeyse yirmi yıllık önemli kârların ardından gelen zarar, Eurosystem'in fiyat istikrarını sürdürme konusundaki birincil görevini yerine getirmedeki rolünü ve gerekli politika eylemlerini yansıtıyor. Bu durum etkili para politikası yürütme kabiliyeti üzerinde hiçbir etkisi yok" dedi.

AMB, geçen yılki zarara rağmen mali pozisyonunun sağlam kaldığını ve net özkaynaklarının hâlâ yaklaşık 45 milyar euro olduğunu vurguladı.

AMB'nin bilançosunun geçmişteki tahvil alımlarının çözülmesi nedeniyle azaldıkça bundan sonraki dönemde iyileşmesi bekleniyor. Bu arada, yaygın olarak beklendiği gibi borçlanma maliyetleri önümüzdeki aylarda düşürülürse faiz oranı giderleri de düşecektir.

Açıklamada önümüzdeki birkaç yılın ardından AMB'nin "sürdürülebilir kâr elde etmeye geri döneceği tahmin edildiği, geçen yılın zararının "gelecekteki karlardan mahsup edilmek üzere AMB'nin bilançosunda ileriye taşınacağı belirtildi.

 

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum