AMB Başkanı Lagarde: Kredilerde sınırlı sıkılaşma AMB'nin işini kolaylaştırabilir

blog
17.04.2023

AMB Başkanı Lagarde: Kredilerde sınırlı sıkılaşma AMB'nin işini kolaylaştırabilir

 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ABD Hazine Bakanı Yellen'in görüşlerine destek verdi.

Euro Bölgesi'nde enflasyon ile mücadele için daha fazla faiz artırımı yapma baskısı ile karşı karşıya olan Lagarde, kredilerde sınırlı bir sıkılaşmanın AMB'nin işini kolaylaştırabileceğini söyledi.

Lagarde, "Eğer bankalar çok fazla kredi vermezler ve eğer risklerini yönetirler ise, bu enflasyonu düşürmek için AMB'nin yapması gereken işi azaltabilir. Ancak, eğer kredileri çok fazla azaltırlar ise, bu büyüme üzerinde aşırı baskı yaratır" diye konuştu.

 

"ABD'nin borcunu ödeyememesinin korkunç sonuçları olur"

Lagarde ayrıca, ABD'nin borcunu ödeyememesini öngörmediğini ve böyle bir sonucun dünya çapında korkunç sonuçları olacağını söyledi.

Lagarde, Pazar günü verdiği bir röportajda "ABD'ye büyük güvenim var. Böylesine büyük bir felaketin olmasına izin vereceklerine inanamıyorum" dedi.

Lagarde, "Eğer olursa, sadece güvenin sarsılacağı bu ülke için değil, dünya çapında çok çok olumsuz bir etkisi olur. Siyaseti anlıyorum, ben de siyasetin içindeyim. Ancak ulusun yüksek çıkarlarının galip gelmesi gereken zamanlar vardır” dedi.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum