AMB Üyesi Schnabel'den temkinli gevşeme mesajı

blog
07.02.2024

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel verilerin faiz indirim sürecinde temkinli olunması gerektiğine işaret ettiğini söyledi.

 

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel'e göre son ekonomik veriler ve hızlı faiz indirimlerine yönelik agresif piyasa beklentileri, AMB'nin faizleri düşürmeden önce sabırlı olması gerektiği anlamına geliyor.

Financial Times'a verdiği mülakatta Schnabel, kalıcı hizmet enflasyonu, dirençli bir işgücü piyasası, finansal koşullardaki kayda değer gevşeme ve Kızıldeniz'deki gerginliklere atıfta bulunarak, "bu durum politika duruşunun yakında ayarlanmasına karşı uyarılar sunuyor" diye konuştu.

Schnabel, "Şu anda para politikasının kalibrasyonunun ve aktarımının özellikle önemli hale geldiği kritik bir aşamaya girdiğimizi iddia ediyorum. Çünkü her şey ikinci tur etkilerin kontrol altına alınmasıyla ilgili" dedi.

"Aktarımın zirvesinin" muhtemelen geçtiğini savunan Schnabel, yüzde 2,9'a ulaşmasından bu yana Euro Bölgesi enflasyonunun "genel olarak istikrarlı kaldığını" vurguladı.

Schnabel, "Son aşama için tipik olan dezenflasyonist süreçte bir yavaşlama gözlemliyoruz. Bu durum ücretler, verimlilik ve kar dinamikleriyle çok yakından bağlantılı" diye konuştu.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum