AMB yetkilisinden faiz indirimi için Haziran sinyali

blog
29.01.2024

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Peter Kazimir bankanın enflasyonda düşüş sürecini engellememek için erken faiz indiriminden kaçınacakları mesajı verdi, ilk indirim için Haziran ayının Nisan'dan daha uygun olabileceğini söyledi.

 

AMB yetkilisi Kazimir faiz indirimlerinin başlaması için Haziran ayı sinyali verdi.

Kazimir konuya ilişkin olarak "Enflasyon görünümü orta vadede daha fazla netlik kazanmadan kısa vadeli sürprizlere dayanarak hareket etmek riskli olur. Hedefimize giden yolda kaydedilen ilerlemeye darbe vurabiliriz " diye konuştu.

AMB geçen hafta faizleri değiştirmemiş, böylece faizler son 3 toplantıda da değiştirilmemişti. Başkan Christine Lagarde piyasalardaki agresif indirim beklentisini tersine çevirmişti.

Kazimir, "Bir sonraki hamle bir indirim olacak. Nisan ya da Haziran ayı olarak kesin bir zamanlamanın, kararın etkisi açısından ikincil önemde olduğuna eminim. İkincisi daha olası görünüyor ancak zamanlama konusunda erken bir sonuca varmayacağım." şeklinde konuştu.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum