AMB Yönetim Kurulu Üyesi Vujcic: Faiz artırımından başka seçenek yok

blog
26.04.2023

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Vujcic: Faiz artırımından başka seçenek yok

 

 

Slovenya'daki Delo gazetesine mülakat veren AMB Üyesi Vujcic faiz artırımından başka seçenekleri olmadığını belirtti. Yetkili "Enflasyon düşüyor ancak çekirdek enflasyon inatçı biçimde yüksek. Bir trend değişimi olana kadar faiz artırımına devam etmek zorundayız." şeklinde konuştu.

Toplantıya kısa süre kala AMB yetkilileri, 25 veya 50 baz puanlık faiz artışı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bankanın Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel 4 Mayıs'ta gerçekleşecek toplantıda 50 baz puanlık artışın masada olduğunu söylemişti. Diğer yandan Yönetim Kurulu üyesi Villeroy de Galhau gelecekteki faiz artışlarının sayı ve miktarsal olarak sınırlı olması gerektiğini savunmuştu. Piyasalar Mayıs'ta 25 baz puanlık faiz artışını yüzde 100 olarak fiyatlıyor.

Toplantıdan 2 gün önce açıklanacak son veriler bankanın kararını şekillendirecek.

Enflasyonu düşürmenin maliyeti olacağını belirten Vujcic yüksek faizin bazı maliyetleri artırdığını ancak kararlı duruşun sürmesi gerektiğini söyledi.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum