Avrupa Merkez Bankası Credit Suisse krizini dikkate almadı

blog
16.03.2023

Avrupa Merkez Bankası Credit Suisse krizini dikkate almadı faiz artırdı

 

 

Avrupa Merkez Bankası faizleri 50 baz puan artırdı.

Banka ana refinansman faizini yüzde 3,50; marjinal fonlama tesisini yüzde 3,75 ve gecelik mevduat faizini de yüzde 3 seviyesine çıkardı.

Karar metninde enflasyonun uzun bir süre çok yüksek seviyede kalacağı öngörüsü yer aldı. Metinde belirsizliğin veri odaklı bir yaklaşım gerektirdiği ifade edildi.

Metinde AMB'nin fiyat istikrarı ve finansal istikrar için adım atmaya hazır olduğu belirtildi. Karar metninde AMB'nin ileriye dönük faiz adımları konusunda sinyal vermediği görüldü.

Karardan önce bankacılık krizine yönelik bankanın vereceği mesajlar da bekleniyordu. Metinde bu konuyla ilgili olarak "Euro Bölgesi bankacılık sektörü, güçlü sermaye ve likiditesi ile dayanıklı" ifadeleri yer aldı.

 

Beklenti 50 baz puandı, Credit Suisse krizini dikkate alması da bekleniyordu

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi hala ana refinansman faizi, marjinal fonlama tesisi ve mevduat faizinin 50 baz puan artırılacağı yönündeydi.

ABD'de ortaya çıkan bankacılık krizi sonrası Credit Suisse cephesinde yaşananlar AMB'nin faiz artışlarında daha temkinli olacağı beklentilerini artırmıştı.

Bloomberg Ekonomisti David Powell karardan önce yaptığı değerlendirmede Credit Suisse’in ‘batamayacak kadar büyük’ olduğunu ancak daha da önemlisi AMB için ‘gözardı edilemeyecek kadar büyük’ olduğunu belirtmişti.

 

Karardan önce yaşanan haber akışı da bu yönde sinyaller vermişti. Bloomberg'in haberine göre AMB bankalara bazı bankaların kırılgan olacağını ifade etti.

Bloomberg'in haberine göre, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos Salı günü maliye bakanlarına bazı Avrupa Birliği bankalarının artan faiz oranlarına karşı kırılgan olabileceğini söyledi.

 

Lagarde: Euro Bölgesi’ne likidite sağlamamız gerekli olduğunda elimizde gerekli araçlar var

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) 50 baz puanlık faiz artışının ardından konuşma yapan AMB Başkanı Christine Lagarde, bankanın para politikası hakkında değerlendirmelerde bulundu. Lagarde konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Şu an da piyasalarda yaşanan gerilimi yakında takip ediyoruz, fiyat istikrarını sağlamak adına gerekli adımları atmaya hazırız. Euro Bölgesi’ndeki bankacılık sektörü çok güçlü ve likidite anlamında da herhangi bir sıkıntı yok. Aynı zamanda Euro Bölgesi’ne likidite sağlamamız gerekli olduğu takdirde elimizde gerekli araçlar var. Para politikasının yumuşak geçişi için elimizde araçların olduğunu söyleyebiliriz.

Finansal piyasalarda yaşanan gerilimler enflasyon ve büyümeye dair beklentilerimizi biraz değiştirebilir. Bu gelişmelerden önce enflasyon için beklenti aşağı yönlü revize edilmişti. Enflasyonda 2023 için beklentimiz yüzde 5,3, 2024 için yüzde 2,9, 2025 için ise bu oran yüzde 2,1. Aynı zamanda fiyat baskıları hala güçlü kalmaya devam ediyor."

 

Credit Suisse krizi resesyon endişelerini artırdı

Küresel finans sisteminin önemli bankalarından Credit Suisse Group AG’de tırmanan güven sorunu, bankaların kredilerini kısması ve bunun sonucunda ekonomileri resesyona sürükleyebilecek bir kredi sıkışıklığı krizi yaşanması riskini beraberinde getirdi.

Üç ABD bankasının bir hafta içinde kapanmasının ardından yaşanan bu kriz, küresel ekonomik görünüme dair beklentilerin yeniden şekillenmesine neden oluyor. Ortaya çıkan en büyük risk, bankaların, ekonomilerin büyümesini destekleyecek krediler vermek yerine, kendi finansal durumlarına odaklanmaları ihtimali.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum