Aylık enflasyon serisinde 52. hafta

blog
03.05.2023

Aylık enflasyon serisinde 52. hafta

 

 

Türkiye'de Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 50'nin altına gerilese de aylık bazda enflasyon serisinin devam ettiği görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Nisan ayında tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,39 arttı.

Yıllık enflasyon ise yüzde 43,68 olarak kaydedildi.

Çekirdek enflasyon Nisan döneminde yüzde 45,48 oldu. Mart ayında çekirdek enflasyon yüzde 47,36 olarak gerçekleşmişti.

Üretici fiyatları tarafında ise yıllık artış yüzde 52,11 olurken, aylık bazda ise yüzde 0,81'lik artış izlendi.

Verilerin açıklanmasından bir gün önce Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon oranının yüzde 45'in altında olabileceğini söylemişti.

 

Öncü göstergelerden hangi sinyaller çıkmıştı?

Enflasyon açısından öncü göstergeler olarak İTO ve Türk-İş endeksleri de Nisan'da aylık enflasyon serisinin sürdüğüne işaret etmişti.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) hesapladığı perakende fiyat hareketleri göstergesi olan Ücretliler Geçinme İndeksi Nisan'da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62,46 yükseldi. Perakende fiyat artışı Mart ayında yüzde 73,02 olarak gerçekleşmişti.

Mart'ta yüzde 2,95 olan aylık İstanbul tüketici enflasyonu Nisan'da yüzde 4,57’ye yükseldi.

 

 

 

Türk-İş'in verilerine göre ise Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 5,67 oranında artmış oldu.

Dört aylık değişim oranı yüzde 24,65 oranında olurken, son 12 aylık değişim oranı ise yüzde 90,38 olarak öne çıktı. 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 115,74 olarak hesaplandı. (HT)

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum