BoJ Başkanı Ueda: Getiri eğrisi kontrolü sona erecek

blog
09.05.2023

BoJ Başkanı Ueda: Getiri eğrisi kontrolü sona erecek

 

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Kazuo Ueda Salı günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının getiri eğrisi kontrol politikasını sonlandıracağını ve ardından enflasyonun yüzde 2 hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşması için beklentiler yükseldiğinde bilançosunu küçültmeye başlayacağını söyledi.

Parlamentoda konuşan Ueda, Japonya ekonomisinin toparlandığını ve enflasyon beklentilerinin yüksek seviyelerde kaldığını söyledi.

BOJ başkanı, "Enflasyon beklentileri de dahil olmak üzere trend enflasyonunda bazı olumlu işaretler görüyoruz. Enflasyonu sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde yüzde 2 hedefimize ulaştığımızı öngörebildiğimizde, getiri eğrisi kontrolünden vazgeçeceğiz ve ardından bankanın bilançosunu küçültmeye geçeceğiz” dedi.

Getiri eğrisi kontrolü (YCC) altında, BOJ, fiyat hedefini kalıcı bir şekilde tutturma çabalarının bir parçası olarak, yüzde -0,1'lik kısa vadeli bir faiz oranı hedefi belirledi ve 10 yıllık tahvil getirisini sıfır civarında tuttu.

Enflasyonun BOJ'un hedefini aşmasıyla piyasalar, Ueda'nın piyasa fiyatlarını çarpıttığı ve banka karlarını düşürdüğü için kamuoyunda eleştirilen YCC'yi yakında aşamalı olarak kaldıracağına dair spekülasyonlarla dolu.

Ueda, enflasyondaki son artışın güçlü iç talepten ziyade artan ithalat maliyetlerinden kaynaklandığı görüşüyle defalarca faiz artırımını reddetti.

Ancak Ueda'nın geçen ay başkan olmasından bu yana yapılan ilk toplantıda BOJ, faiz oranlarını "mevcut veya daha düşük seviyelerde" tutma taahhüdünde bulunan bir politika kılavuzunu kaldırdı. (HT)

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum