Bundesbank Başkanı: Almanya Avrupa’nın hasta adamı değil

blog
13.10.2023

Bundesbank Başkanı: Almanya Avrupa’nın hasta adamı değil

 

Bu sene daralması beklenen tek Avrupa ekonomisi olan Almanya’nın “Avrupa’nın hasta adamı” olduğuna dair görüşler var. Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel, bu nitelemenin doğru olmadığını ancak bu sene büyümenin çok da parlak olmayacağını belirtiyor.

 

Bundesbank Başkanı Nagel’e göre Almanya, ‘Avrupa’nın hasta adamı’ değil. IMF-Dünya Bankası’nın yıllık toplantısı için Fas’ta bulunan Nagel, CNBC’ye verdiği mülakatta ülkenin şu an içinde bulunduğu durumun bu ifadenin kullanıldığı 1998 yılıyla karşılaştırılamayacağını söyledi.

“Avrupa’nın hasta adamı” etiketi, Doğu ile Batı Almanya’nın birleşmesinin sonrasında ekonomik sıkıntılar nedeniyle 1998 yılında Alman ekonomisini tanımlamak için kullanılıyordu. Nagel “Şu anki durum ise tamamen farklı. Bazı yapısal değişimler gerekli. Birşeyler yapmamız isteniyor ancak Avrupa’nın ‘hasta adamı’ değiliz.” şeklinde konuştu.

Ekonomik büyümenin bu sene iyi olmadığını belirten Nagel “Ancak gelecek sene büyümeye döneceğiz” diye konuştu. Bundesbank 2023’te ekonominin yüzde 0,3 daralmasını, 2024’te ise yüzde 1,2 büyümesini bekliyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin bu sene tek daralan Avrupa ekonomisi olması bekleniyor.

IMF de Bundesbank’tan daha karamsar görüşte ve 2024 yılında ekonominin sadece yüzde 0,9 büyümesini bekliyor.

Ülkede AB uyumlu enflasyon Eylül’de yüzde 4,3 olarak tahminlerden fazla yavaşladı. Bu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden beri görülen en yavaş artış oldu. Nagel, enflasyon hikayesinin iyiye gittiğini söyledi.

Bundesbank’ın Haziran ayındaki raporuna göre Euro Bölgesi’nde enflasyon birkaç yıl daha yüzde 2’lik hedefin üzerinde kalacak.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum