Çin ekonomisi beklentileri aşarak %4,5 büyüdü

blog
18.04.2023

Çin ekonomisi ilk çeyrekte beklentileri aşarak yüzde 4,5 büyüdü

 

2022'de yüzde 5 artarken, artış Kasım 2022'de 2,2'ye, Aralık 2022'de yüzde 1,3'e gerilemişti.

 

Tüketimin ölçüsü kabul edilen perakende satışlar ise martta yıllık bazda yüzde 10,3 artarak, ilk iki aydaki yüzde 3,5 artışın üzerine çıktı.

Perakende satışlar, 2022'nin son çeyreği boyunca gerilemiş, ekimde yüzde 0,5, kasımda yüzde 5,9, aralıkta ise yüzde 1,8 azalmıştı.

Altyapı, taşınmazlar, makine ve donanım harcamalarını içeren sabit sermaye yatırımları ise ilk çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 artarken ilk iki aydaki yüzde 5,5'lik artışın gerisinde kaldı.

Altyapı yatırımları yüzde 8,8, imalat yatırımları yüzde 7 artarken gayrimenkul yatırımları yüzde 5,8 azaldı. Gayrimenkul yatırımlarında geçen yılki yüzde 10'luk daralmanın ilk çeyrekte yavaşladığı görülse de sektöründeki finansman problemlerinin etkisinin sürdüğü gözlendi.

 

Genç işsizliği hala yüksek

Kentlerdeki işsizlik oranı martta ilk iki aya göre 0,3 puan azalarak 5,3'e geriledi. Yaşları 16-24 olan genç nüfusta işsizlik ise 1,5 puan artışla yüzde 19,6'ya yükseldi.

İşsizlikteki genel azalmaya karşın ve genç işsizliğinin artması ve hala yüksek olması, ekonomik toparlanmanın halen kırılgan olduğunun işareti olarak yorumlanıyor.

Geçen yıl temmuz ayında yüzde 19,9'a çıkarak rekor düzeye ulaşan genç işsizliği, yıl boyunca yüksek seyretmişti.

UİB Sözcüsü Fu Linghui, ilk çeyrek verilerinin, "istikrarlı büyüme işaret ettiği", "yıla iyi bir başlangıç olduğunu" belirterek, "Ancak dış koşulların hala karmaşık ve kırılgan olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. İç talebin yetersizliği hala belirgin ve ekonomik toparlanmanın temeli henüz sağlam değil." değerlendirmesinde bulundu.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum