Çin'in ihracatında müthiş artış

blog
13.04.2023

Çin'in ihracatında müthiş artış

 

 

Gümrük idaresinin Perşembe günü Pekin'de yaptığı açıklamaya göre, geçen ay ihracat bir önceki yıla göre dolar bazında yüzde 14,8 artarken, ithalat yüzde 1,4 azaldı. Bu, ay için 88,2 milyar dolarlık bir ticaret fazlası bıraktı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, ihracatın yüzde 7,1, ithalatın ise yüzde 6,4 düşeceğini tahmin ediyorlardı.

Son üç yılda artan ihracat talebi, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için güçlü bir destek oldu ve ülkenin konut piyasasındaki durgunluk ve sıfır kovid kısıtlamalarının neden olduğu zayıf iç harcamaları telafi etmeye yardımcı oldu. ABD, Avrupa Birliği ve diğer ülkelerden gelen talebin ivme kaybetmesi nedeniyle ihracat 2022'nin sonlarından itibaren daralmaya başladı.

Gümrük ofisi sözcüsü Lyu Daliang, Pekin'de gazetecilere verdiği demeçte, Çin'in ilk çeyrekteki dış ticareti nispeten güçlü bir direnç gösterdi ve yıla iyileşme belirtileriyle istikrarlı bir başlangıç yaptı. Ancak, yüksek küresel enflasyon, büyük ekonomilerde yavaşlayan büyüme, artan korumacılık ve jeopolitik riskler nedeniyle zorluklar ve zorlukların devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum