Cleveland Fed Başkanı Mester: Faizler %5'in üzerine çıkarılmalı

blog
05.04.2023

Cleveland Fed Başkanı Mester: Faizler %5'in üzerine çıkarılmalı

 

 

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, New York'ta yaptığı konuşmada, merkez bankasının enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını daha da artırması gerekeceğini söyledi.

Mester, "Federal fon oranının buradan ne kadar yükselmesi gerekeceği ve politikanın ne kadar süre kısıtlayıcı kalması gerekeceği, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin ne kadar aşağı indiğine ve nasıl olacağına bağlı olacak. Talebin çoğu yavaşlıyor, arz sorunları çözülüyor ve fiyat baskıları hafifliyor” dedi.

Merkez bankası Mart toplantısında gösterge faiz oranını 25 baz puan yükselterek federal fon oranını yüzde 4,75-yüzde 5 aralığında bir hedef aralığına yükseltti.

Mester, “Modal projeksiyonuma göre, enflasyonu yüzde 2'ye kadar sürekli bir düşüş yörüngesine oturtmak ve enflasyon beklentilerini sabit tutmak için, para politikası bu yıl federal fon oranı yüzde 5'in üzerine çıkarak ve reel federal fon oranı ile biraz daha kısıtlayıcı bölgeye giriyor” dedi.

Mester, Federal Rezerv'in 2023 komitesinde oy hakkı olan bir üye değil ama yedek üyedir.

 

 

 

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum