Cleveland Fed Başkanı'ndan sabit faiz açıklaması

blog
30.11.2023

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, merkez bankasının Aralık toplantısında faiz oranlarını sabit tutmaya devam etmeyi destekleyeceğinin sinyalini verdi.

 

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, merkez bankasının Aralık toplantısında faiz oranlarını sabit tutmaya devam etmeyi destekleyeceğinin sinyalini verdi ve politikanın enflasyonun yüzde 2'ye dönüş yolunda olup olmadığını değerlendirmek için iyi bir konumda olduğunu söyledi.

Mester Çarşamba günü Chicago'da düzenlenen bir etkinlikte şunları söyledi: "Para politikası, politika yapıcıların ekonomi ve finansal koşullar hakkında gelen bilgileri değerlendirmeleri ve enflasyonun yüzde 2'ye zamanında geri dönmesini sağlamak için politikanın iyi kalibre edilip edilmediğine karar vermeleri için iyi bir yerde"

Mester ayrıca fiyat baskılarının azaldığına dikkat çekerek, "genel ekonomi nispeten güçlü kalsa da enflasyonda gözle görülür bir ilerleme kaydedildiğini" sözlerine ekledi.

Son iki yıldır faiz oranlarının artırılmasının güçlü bir destekçisi olan Mester, bu yılki politika belirleyici Federal Açık Piyasa Komitesi'nde seçmen olmasa da 2024'te oy kullanacak.

Mester, gelecek ay faiz artırımlarında üçüncü kez üst üste duraklamayı destekleyeceğini açıkça söylemedi, ancak sözleri diğer şahin politika yapıcıların bu hafta söylediklerini yansıtıyor.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum