Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı rekor düşük seviyede

blog
09.01.2024

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı yılın 2. yarısında resesyon beklentilerine rağmen 2023 Kasım'da rekor düşük seviyeye indi.

 

Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı Kasım'da yüzde 6,5'ten yüzde 6,4'e geriledi.

Euro Bölgesi'nde genç işsizlik oranı ise yüzde 14,8'den yüzde 14,5'e geriledi.

Avrupa'nın en büyük ekonomileri olan Almanya'da işsizlik oranı yüzde 3,1, Fransa'da yüzde 7,2 oldu. Euro Bölgesi'nde en yüksek işsizlik oranına sahip İspanya'da ise bu oran yüzde 11,9'a geriledi.

AB'de Ekim ayında yüzde 6 olan mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı, Kasım'da yüzde 5,9'a düştü. AB'de işsiz sayısı Kasım'da 12 milyon 954 bin oldu. Bu kişilerin 10 milyon 970 bini Euro Bölgesi'nde yer aldı.

İşsizlik oranındaki düşüş, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine kısa sürede başlamayacağı beklentisini de güçlendirdi.

AMB'de politika yapıcılar yıl ortasına kadar borçlanma maliyetlerinde düşüş beklemiyor. AMB, bu sene ekonomik aktivitenin toparlanacağı beklentisiyle işsizlik oranında ılımlı artış olacağını öngörüyor.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum