Fed/Barr: Bankalar daha agresif denetlenecek

blog
17.05.2023

Bankalar daha agresif denetlenecek

 

Fed üst düzey düzenleyici yetkilisi Salı günü Kongre'ye verdiği demeçte, Fed'in bu yaz bankalar için sermaye kurallarını sıkılaştırma planını açıklayacağını ve denetçilerin son zamanlarda yaşanan banka iflaslarının ardından bankaların daha agresif bir şekilde denetlenmesini sağlayacağını söyledi.

Fed Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, kurumun 100 milyar doları aşan varlığa sahip daha büyük bölgesel bankalar için kural değişikliklerini "dikkatlice değerlendirdiğini" söyledi.

Fed'in sermaye ve likidite kurallarını elden geçirme planını bu yaz döneminde ortaya koymayı beklediğini ve bunun bankacılık düzenleyicileri için iddialı bir kuralların yeniden yazılma sürecini başlatacağını söyledi.

 

Yeni düzenleme daha katı kurallar içerecek

Bu hamlenin, sermaye seviyelerini dikkate alırken defterlerinde gerçekleşmemiş zararları hesaba katmalarını zorunlu kılmak da dahil olmak üzere, bu büyük bankalar için daha katı kurallar içerebileceği değerlendiriliyor. Bu tür bankalar, daha önce Trump yönetimi altında gevşetilmiş kurallara sahipti.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank'ın iflasının küresel bankacılık hisselerinde bir düşüşü tetiklemesinin ve krizin yayılma endişelerini tetiklemesinin ardından banka denetçileri yoğun bir inceleme altında olduğu belirtiliyor.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Birimi Denetçi Ofisi'nden üst düzey yetkililer de Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi önünde ifade verdi.

Öte yandan yetkililer, iflaslarla ilgili kendi raporlarının denetçilerin bazı sorunların farkında olduklarını ancak bunları ele alacak kadar hızlı hareket etmediklerini göstermesi sonrası, daha sert bir duruş sergilemeye ve denetçileri daha agresif olmaya teşvik etmeye söz verdiler.

 

"Temel sorun denetçilerin geç hareketmesiydi"

FDIC Başkanı Martin Gruenberg, "Temel sorun, inceleme görevlilerinin sorunlar belirlendiğinde uyumluluğu zorlama konusundaki başarısızlığıydı" dedi.

Barr, özellikle Fed'in, düzenleyiciler tarafından kapatılmadan saatler önce Silicon Valley Bank'ta yönetici ikramiyelerinin ödenmesini araştırdığını ve bunu "çirkin" olarak nitelendirdiğini söyledi.

Ancak komitedeki Cumhuriyetçilerin, yetkilileri yeni kurallar yazmak yerine mevcut araçlarını daha verimli kullanmayı düşünmeye çağırdığı bildirildi.

Panele başkanlık eden Temsilci Patrick McHenry, "Bu krizi, yenilikçilerin sermaye gereksinimlerini artırma ve bankalara daha fazla düzenleme getirme konusundaki uzun süredir devam eden önceliğini haklı çıkarmak için kullandınız" dedi.

Salı günkü duruşma, FDIC'nin iflas etmiş First Republic Bank'ı bu ay JPMorgan Chase & Co'ya satmayı kabul etmesinden bu yana, düzenleyicilerin ilk kez Kongre huzuruna çıkmaları oldu.

Eski SVB CEO'su Greg Becker de Salı günü ayrı bir panelde ifade verdi. Hazırlanan ifadesinde, hızlı faiz oranlarındaki artışların ve sosyal medyanın körüklediği söylentilerin firmasını batıran "benzeri görülmemiş" bir banka saldırısına yol açtığını söyledi. (HT)

 

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum