Fed yetkilisi Bowman'dan faiz indirimi çıkışı

blog
22.02.2024

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, faiz oranlarının neden yakın zamanda düşürülmemesi gerektiğini düşündüğünü açıklarken "Kesinlikle şimdi değil" dedi.

 

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman Çarşamba günü mevcut ekonomik ortamın merkez bankasının faiz oranlarını düşürmesini gerektirmediğini savundu.

Bowman Çarşamba günü Washington'daki bir etkinlikte faiz indirimleriyle ilgili bir soruyu yanıtlarken "Kesinlikle şimdi değil" dedi.

Fed yetkililerinin ekonominin yumuşadığını ve enflasyonun Fed'in yüzde 2'lik hedefine doğru yavaşladığını teyit etmek için daha fazla bilgi beklemek istediklerini söyleyen Bowmann, "Bence ekonominin nereye gittiği konusunda daha fazla güven kazanmamız için bolca zaman var. Bence bir noktada faizleri düşürme sürecine başlamanın zamanı gelecek, ancak verilerdeki belirsizlik göz önüne alındığında, bundan emin değilim, yani, kesinlikle şimdi değil."

ABD merkez bankası, enflasyonu kontrol altına almak için 2022 ve 2023'te hızlı bir şekilde yükselttikten sonra bu yıl gösterge faiz oranını düşürmeye hazırlanıyor. Yatırımcılar şu anda ilk faiz indiriminin Haziran ayında gerçekleşeceğine inanıyor. Bowman sürekli olarak Fed'in daha şahin politika yapıcılarından biri oldu.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum