Güvenli liman altında dev sıçrama

blog
13.03.2023

 

Altın ABD’nin en büyük bankalarından SVB’nin iflası sonrası yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesiyle Cuma günkü yüzde 2’lik yükselişinin ardından Asya piyasalarında yükselmeye devam etti.

Spot altın ons başına 1.873 dolar civarında işlem görüyor. Gram altın ise piyasalarda 1.143 TL’den alıcı buluyor.

ABD tarihinin ikinci en büyük banka iflası olan Silicon Valley Bank’ın çöküşü finansal sistemde yayılabileceğine dair endişelere neden olurken düzenleyicilerin mevduat sahiplerini korumak için Pazar günü harekete geçmesine neden oldu.

Spot altın, belirsizlikten faydalanarak SVB’nin çöküşüne dair endişelerin büyümesiyle Çarşamba günü kapanışından itibaren yüzde 3 yükselerek bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Öte yandan geçtiğimiz hafta gelen ABD verileri sonrası Fed’in faiz artış hızını artırabileceğine dair düşünceleri güçlendirirken ekonomiye dair karışık bir tablo ortaya koydu.

Salı günü açıklanacak enflasyon verilerinin Fed'in bir sonraki hamlesini belirlemede kritik bir role sahip olması beklenirken, SVB’nin iflasının da bir etkisinin olması muhtemel görülüyor. ABD bölgesel banka düzeyinde ortaya çıkan mali gerilimler, Fed’in bu ay sonlarında agresif bir faiz artış hamlesi yapmasını daha az olası hale getirdiği değerlendiriliyor. 

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum