Hyundai'den ABD'de batarya yatırımı

blog
25.04.2023

Hyundai'den ABD'de batarya yatırımı

 

Güney Koreli otomotiv üreticisi Hyundai, net kârı ilk çeyrekte iki kattan daha fazla artarken, şirket ABD'de 5 milyar dolarlık elektrikli otomobil bataryası fabrikası kuracağı ortaklığın nihai hali üzerinde anlaşma sağladı.

 

Başkan Biden’ın yeşil programı elektrikli araç tedarik zincirindeki şirketleri ülkeye yatırım yapmaya teşvik ederken Hyundai Motor Group ve SK On Co., elektrikli araba bataryası üretimi için Kuzey Amerika'da 5 milyar dolar harcamaya hazırlanıyor.

Georgia'nın Bartow ilçesinde kurulacak olan fabrikada Güney Koreli firmalar eşit hisseye sahip olacak.

Tesisin 2025'in ikinci yarısından itibaren üretime başlaması bekleniyor.

Fabrikanın, yıllık 300 bin elektrikli araç üretmeye yetecek kadar 35 GWh elektrikli araç batarya üretim kapasitesine sahip olması planlanıyor.

Hyundai yaptığı açıklamada, ortak girişimin "grubun elektrifikasyon çalışmalarını daha da hızlandırdığını ve istikrarlı bir pil tedarikiyle ABD pazarında elektrikli araç lideri konumunu güçlendirdiğini" söyledi.

Otomobil üreticisi, geçtiğimiz Kasım ayında Kuzey Amerika'ya pil tedarikini güvence altına almak için SK On ile bir mutabakat zaptı imzalamıştı. (HT)

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum