IMF: Orta Doğu'da büyüme tahminlerin altında kaldı

blog
12.02.2024

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomik görünümün dirençli kalmasına rağmen Orta Doğu ekonomilerinin petrol üretimindeki kesintiler ve İsrail-Gazze çatışması nedeniyle büyüme tahminlerinin altında kaldığını belirtti.

 

Dubai'de düzenlenen Arap Mali Forumu'nda konuşan IMF Başkanı Kristalina Georgieva, belirsizliklere rağmen "küresel ekonominin şaşırtıcı derecede dirençli olduğunu" ancak, Gazze'de devam eden çatışmaların bölgesel ekonomiler üzerindeki potansiyel etkileri konusunda uyarıda bulundu.

IMF geçen ay yayınladığı bölgesel ekonomik raporda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika için GSYH büyüme tahminini, kısmen kısa vadeli petrol üretim kesintileri ve Gazze'deki çatışmalar nedeniyle Ekim ayı tahminlerinin altında kalarak bu yıl yüzde 2,9'a düşürdü.

IMF geçen ay küresel ekonomik büyüme tahminini yükselterek hem ABD hem de Çin'in görünümünü yükseltti ve enflasyonda beklenenden daha hızlı bir gevşeme olduğunu belirtti.

Georgieva, İsrail ve Filistin topraklarına komşu ekonomilerin çatışmaların turizm gelirleri üzerinde baskı yarattığını, Kızıldeniz'deki saldırıların ise küresel olarak navlun maliyetlerini düşürdüğünü söyledi.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum