İsviçre frangı Japon yeni karşısında 40 yılın zirvesine çıktı

blog
25.04.2023

İsviçre frangı Japon yeni karşısında 40 yılın zirvesine çıktı

 

Japonya Merkez Bankası'nın Cuma günü ultra gevşek para politikasını değiştirmeme kararının para birimi yen'e baskı yapmasıyla frank, yen karşısında 1980'li yıllardan beri en yüksek seviyeye çıktı.

İsviçre Merkez Bankası negatif faiz politikasını geçen yıl terk ederek faiz artış döngüsüne başlamıştı.

RBC Capital Markets stratejistleri frank'ın yen karşısında yükselişinin devam edebileceğini belirterek hedef seviyenin 153,50 olduğunu bildirdi. Yen, bugün frank karşısında 151,50 civarında seyrediyor.

Bu sene yen'e karşı kazanan tek Avrupa para birimi frank değil. Euro da bu sene Avrupa Merkez Bankası'ndan daha fazla faiz artışı beklentisiyle yen karşısında yüzde 5'ten fazla yükseliş kaydetti.

SBI Liquidity Market Araştırma Müdürü Marito Ueda, Japonya'nın para politikasında ufak bir değişim olsa dahi euro'nun yen karşısında küresel finansal krizden beri ilk kez 150 seviyesine yükselebileceğini belirtti. Uzman "En iyi ihtimalle Japon Merkez Bankası getiri eğrisi kontrolünde ayarlamalar yapabilir, bu nedenle yen çok fazla değer kazanmayacak. Para biriminde kademeli değer kaybı sürecek, euro bu nedenle 150 eşiğini kırabilir" diye konuştu.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum