Küresel piyasalarda yumuşak iniş toparlanması

blog
28.02.2023

ABD’de yüksek enflasyona işaret eden geçen haftaki verilerin ardından veri takviminin hafiflemesi ve yumuşak iniş senaryolarının tartılması sonucu hisse senetleri piyasaları toparlanıyor.

Pazartesi gününü Nasdaq 100 yüzde 0,6, S&P 500 yüzde 0,3 yükselişle tamamladı. İki endeksin vadelileri de hafif artışla rallinin devamına işaret ediyor.

Artan risk iştahı Asya’ya da yansıyor. Hong Kong’da maske zorunluluğunun kaldırılması yükselişleri destekliyor. Çin’de haftasonu gerçekleşecek Ulusal Halk Kongresi’nde açıklanabilecek büyüme dostu politikalar izlenecek. Abrdn’e göre Çin anakara hisseleri artan tüketimden destek bulacak.

Pazartesi günü yüzde 0,3 gerileyen Bloomberg Dolar Endeksi 1.253 seviyesinde yatay. Pazartesi günü kritik yüzde 4 seviyesinden dönen ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,92’de.

JPMorgan'dan dikkat çeken uyarı

JPMorgan işlem masasına göre S&P 500’ün kritik teknik seviyenin altına düşmesi trend takip eden yatırımcıların büyük oranda hisse senetlerinden çıkışıyla sonuçlanabilir.

JPMorgan analistlerine göre S&P 500 endeksi 200 günlük ortalamasının altına gerilerse emtia vadeli işlem danışmanları adı verilen CTA fonları hisse senetlerinden 50 milyar dolarlık çıkış gerçekleştirebilir. S&P 500 cuma günü 200 günlük ortalamasının yüzde 1 üzerine kadar geri çekilmişti.

Nomura Securities International’a göre son iki haftada CTA’lar 40 milyar dolarlık çıkış gerçekleştirdi. CTA yatırımcıları ekim ayından bu yana hisse pozisyonlarını artırıyordu. Ocak ayındaki rallide de trend takip eden fonların etkisi olduğu belirtiliyordu.

Diğer taraftan Goldman Sachs analistleri de Avrupa ve Japonya hisselerinin Amerikan hisselerinden daha iyi performans gösterebileceğini öngördü. Aralarında Christian Mueller-Glissmann ve Cecilia Mariotti’nin de olduğu Goldman stratejistleri üç aylık S&P 500 alım opsiyonlarının Japonya ve Avrupa hisselerinin alım opsiyonlarıyla değiştirilmesi tavsiyesini verdi.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum