NY Fed Başkanı Williams: Faiz indiriminde aciliyet görmüyorum

blog
19.04.2024

New York Fed Başkanı John Williams, "Ekonominin gücü göz önüne alındığında kesinlikle faiz oranlarını düşürme konusunda acil bir ihtiyaç görmüyorum" dedi.

 

ABD Merkez Bankası (Fed) politika yapıcıları, enflasyondaki yavaş ilerleme göz önüne alındığında, borçlanma maliyetlerini muhtemelen yıl sonuna kadar aynı seviyede tutma fikri etrafında birleşti.

Semafor'un Washington'daki Dünya Ekonomi Zirvesi'nde konuşan New York Fed Başkanı John Williams, "Ekonominin gücü göz önüne alındığında kesinlikle faiz oranlarını düşürme konusunda acil bir ihtiyaç görmüyorum" dedi. Önünde sonunda faiz oranlarının bir noktada düşürüleceğini belirten Williams, ancak bunun zamanlamasının ekonomi tarafından belirleneceğini kaydetti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamalarda, kendisi ve Williams'ın daha önce kullandığı "bu yıl" ifadesinden uzak durarak Fed'in muhtemelen "bir noktada" faiz indirimine gideceğini söyledi.

Perşembe günü Fort Lauderdale, Florida'da konuşan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, "Sabırlıyım" diyerek, ilk faiz indiriminin muhtemel zamanlamasına ilişkin görüşünü yıl sonu olarak duyurdu.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum