Petrol fiyatları haftaya düşüşle başladı

blog
27.02.2023

ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 76 doların altına geriledi. Polonya'nın en büyük petrol şirketi PKN Orlen Rusya'dan Druzhba boru hattı yoluyla petrol alımlarını sürpriz biçimde durdurdu.

Öte yandan Fed'in faiz artışlarına devam edeceği beklentisi ABD ekonomisinin resesyona gireceği ve emtia talebinin zarar göreceğine yönelik endişeleri artırdı.

Singapur'daki IG Asia Ptes Stratejisti Yeap Jun Rong "ABD enflasyonunda yukarı yönlü sürprizler faiz artışının süreceği beklentilerini de artırdı. Yine de Çin ekonomisindeki toparlanma, petrolde görünümü destekleyebilir" değerlendirmesini yaptı.

Nisan vadeli ABD tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 0,6 düşerek 75,90 dolardan, Nisdan vadeli Brent petrolün varili ise yüzde 0,6 düşüşle 82,67 dolar civarında seyrediyor.

Petrol fiyatları bu sene Rusya'nın arz görünümü, Çin ekonomisinin açılması ve para politikaları gibi çeşitli etkilerle dar bantta seyrediyor.

ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers Çin, Hindistan ve Türkiye'nin katılmaması nedeniyle Rusya'ya yönelik yaptırımların çok etkili olmadığını belirtti.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum