Schnabel: AMB daha fazla faiz artışına henüz kapıyı kapatamaz

blog
03.11.2023

Schnabel: AMB daha fazla faiz artışına henüz kapıyı kapatamaz

 

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, AMB'nin enflasyonu 2025 yılına kadar yüzde 2'ye düşürme yolunda ilerlediğini, bu nedenle AMB'nin daha fazla faiz artışına henüz kapıyı kapatamayacağını söyledi.

 

Avrupa Merkez BankasıYönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel'e göre Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelesi faiz oranlarında bir artış daha gerektirebilir.

Perşembe günü yaptığı konuşmada "Uzun süren yüksek enflasyonun ardından enflasyon beklentileri kırılgan ve yenilenen arz yönlü şoklar onları istikrarsızlaştırabilir, orta vadeli fiyat istikrarını tehdit edebilir. Bu aynı zamanda daha fazla faiz artırımına kapıyı kapatamayacağımız anlamına da geliyor" dedi.

Alman İcra Kurulu üyesi, AMB'nin faiz oranlarını bir yıldan fazla bir süredir ilk kez değiştirmemesinden bir hafta sonra konuştu. Piyasalar ve ekonomistler, enflasyonun son aylarda önemli ölçüde yavaşlamasıyla birlikte mevduat oranının 2024 yılına kadar yüzde 4 seviyesinde kalacağını tahmin ediyor. Gösterge Ekim ayında yüzde 2,9'a düştü. Ayrıca enflasyonun yüzde 10,6'dan bu seviyeye ulaşmasının bir yıl sürdüğünü ancak buradan yüzde 2'ye geri dönmenin yaklaşık iki kat daha uzun sürmesinin beklendiğini söyledi.

Enerji en önemli risklerden biri olduğunu belirten Schnabel, "Önümüzdeki aylarda enerji fiyatlarının tarihsel ortalamasına paralel olarak artması halinde, enerjinin Temmuz 2024'e kadar Euro bölgesi manşet enflasyonuna yaklaşık 1,9 yüzde puan ekleyeceği tahmin ediliyor" dedi. (HT)

Schnabe, Orta Doğu'daki çatışmalar ya da Baltık Denizi'ndeki son doğalgaz boru hattı sızıntısı gibi olaylar, enflasyonu artıran türden bir şoku tetikleyebileceğini de ifade etti.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum