Tesla'dan araç fiyatlarına 5 bin dolar indirim

blog
07.04.2023

Tesla'dan araç fiyatlarına 5 bin dolar indirim

 

Tesla Inc., ikonik elektrikli araçlarına yönelik azalan talebi desteklemek amacıyla bu yıl ABD'deki Model S ve X fiyatlarını üçüncü kez düşürdü.

Tesla CEO’su Elon Musk, kâr marjlarından ziyade hacmi takip etme sözü verdi. Şirketin bayrak gemisi olarak bilinen Model S sedanın satış fiyatı geçen ayki fiyatından 5 bin dolar indirimle şimdi 84 bin 990 dolar başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak. Aynı şekilde Model X de 5 bin dolar indirimle 94 bin 990 dolardan başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak.

İndirimler otomobil endüstrisinin yeni araç alımlarını giderek daha maliyetli hale getiren yüksek enflasyon ve yükselen faizlerle mücadele ettiği dönemde geldi. Araçlarını doğrudan tüketicilere satan Tesla, satış fiyatlarında düzenli olarak ince ayarlamalar gerçekleştiriyor. Elektrik araç devi şu anda Model S, X, 3 ve Y’yi üretiyor.

Musk, şirketin Ocak ayı kazanç çağrısı toplantısında, "Fiyat gerçekten önemli. Tesla araç satın almak isteyen ama bunu karşılayamayan çok sayıda insan olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla, bu fiyat değişiklikleri ortalama tüketici için gerçekten bir fark yaratıyor” ifadelerini kullandı.

Tesla, yılın ilk çeyreğinde dünya çapında 422 bin 875 araç teslim etse de ancak bunların yalnızca 10 bin 695'i S ve X modeli idi.

 

Daha fazla indirim

Tesla’nın internet sitesine göre Model 3 sedan ve Model Y spor araçlarının fiyatını 1.000 dolar ve 2.000 dolar düşürdü ve iki modelin başlangıç ​​fiyatlarını 41 bin 990 dolar ve 49 bin 900 dolara düşürdü. Ayrıca giriş seviyesi Model Y'nin yeni bir versiyonunu ekledi.

Bu yılın başlarında Çin'de fiyatları düşüren ABD'li otomobil üreticisi, dünyanın en büyük yeni enerjili araç pazarında bir fiyat savaşını tetikledi. Çin Binek Araç Derneği tarafından Salı günü yayınlanan ön verilere göre, Tesla Mart ayında Şanghay fabrikasından toplam 88 bin 869 araç sevk etti.

Temel bir Model 3'ün 229 bin 900 yuandan (33 bin 400 dolar) ve bir Model Y'nin 261 bin 900 yuandan (38 bin 086 dolar) başladığı Çin'de üretilen araçlar için önemli bir fiyat eşitsizliği devam ediyor.

Tesla, küresel elektrikli araç satışlarında diğer otomobil üreticilerini geride bırakmaya devam ederken, BloombergNEF ve Berkshire Hathaway’deki analistler şirketin Çinli BYD’nin her zamankinden daha sert bir rekabetiyle karşı karşıya olduğunu ve zorlanacağını öngörüyorlar.

Tesla'nın, yatırımcıların alışık olduğu oranlarda büyümeye devam etmek için hızını artırması gerekeceği değerlendiriliyor. Şirket geçtiğimiz yıl araç teslimatlarında yıllık ortalama yüzde 50 artış hedefinin altında kalmış ve bunun yerine yüzde 40 büyümüştü. İlk çeyrekte büyüme oranı ise yüzde 36'ya geriledi.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum