TÜİK Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri yayımlandı

blog
27.03.2023

TÜİK Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri yayımlandı

 

TÜİK verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 1,1 artarken perakende ticaret sektöründe yüzde 4,4 ve inşaat sektöründe yüzde 1,5 azaldı.

 

Buna göre, güven endeksi hizmet sektöründe yükselirken perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 1,1 artarken perakende ticaret sektöründe yüzde 4,4 ve inşaat sektöründe yüzde 1,5 azaldı.

Hizmet sektörü güven endeksi Şubat’ta 115,5 iken Mart'ta 116,8 değerini aldı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi Şubat ayında 123,1'e değerindeyken Mart'ta hızlı bir gerileme göstererek 117,7 olarak kaydedildi. İnşaat sektörü güven endeksi ise geçen ay 89,8 iken bu ay 88,5 oldu.

Güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100'den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100'den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum