UBS’te mevduat girişlerinde güçlü tablo

blog
25.04.2023

UBS’te mevduat girişlerinde güçlü tablo

 

 

Bankacılık krizinin patlak verdiği ilk çeyreğe ilişkin banka bilançoları gelmeye devam ediyor.

İsviçreli UBS de ilk çeyreğe ait finansal sonuçlarını açıkladı.

Banka stresinin yükseldiği günlerde Credit Suisse Group AG’yi satın alan UBS’in bu süreç öncesinde varlıklı müşterilerinden 28 milyar dolar mevduat girişi sağladığı, bu tutarın 7 milyar dolarlık kısmın satın almayı takip eden 10 günde geldiği ortaya çıktı.

Mevduatlarda yaşanan artış UBS bilançosunun olumlu tarafını gösterse de İsviçreli bankanın kârı, finansal kriz öncesi ipotek teminatlı menkul kıymet satışları ile ilgili dava için 665 milyon doları kenara ayırması nedeniyle tahminleri karşılayamadı. Banka ayrıca jeopolitik gerilimlerin ve bankacılık sektöründeki son likidite endişelerinin müşteri faaliyetlerini baskıladığı ve önümüzdeki aylarda yeni para girişlerini olumsuz etkileyebileceği konusunda uyardı.

 

Credit Suisse'ten 69 milyar dolar çıkmıştı

Credit Suisse, ilk çeyrekte 61,2 milyar franklık (69 milyar dolar) net çıkış yaşandığını belirtmişti. Bankanın açıklamasında bu çıkışların ılımlı olduğu vurgulandı. Bununla birlikte söz konusu çıkışların tersine dönmediği de ifade edildi. Varlık Yönetimi biriminde 1,3 milyar İsviçre frangı tutarında bir şerefiye değer kaybı kaydeden Credit Suisse, UBS ile birleşmesi sonuçlanana kadar iş ve operasyonlarına yönelik risklerin "daha da şiddetlendiğini" söyledi.

Açıklamada, Credit Suisse'in bu yılın ilk çeyreğindeki performansında, bankanın iflasın eşiğine gelmesi ve UBS Group tarafından satın alınmasına yönelik planların etkili olduğu belirtildi.

Credit Suisse'ten bu yılın ilk çeyreğindeki net varlık çıkışının özellikle geçen ayın ikinci yarısında arttığı bildirildi.

ABD'de geçen ay Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank'ın iflası, Avrupa bankalarını da baskı altına almıştı. Bunun etkisi, İsviçre'nin en büyük ikinci bankası olan 167 yıllık Credit Suisse'de görüldü. Bankanın hisse senedi hızla düştü ve satış baskısı piyasa geneline yayılmıştı. UBS, devlet ve merkez bankası desteğiyle Credit Suisse'i 3 milyar franga satın almıştı.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum