Wall Street’te Fed’in %2 enflasyon hedefine şüpheyle bakılıyor

blog
22.05.2023

Wall Street’te Fed’in %2 enflasyon hedefine şüpheyle bakılıyor

 

Bazı tahvil piyasası fiyatlamaları ABD’de enflasyon oranının gelecek yıl Fed’in yüzde 2 seviyesindeki hedefine yakın bir seviyede olacağına işaret ediyor. Ancak Wall Street’te giderek artan sayıda varlık yöneticisine göre bu, boş bir hayalden ibaret.

VanEck, ABD resesyona girse bile enflasyonun yıllarca yüzde 3 ila yüzde 5 arasında sıkışıp kalacağını öngörürken, Invesco piyasanın ekonomideki yavaşlamanın fiyat baskılarını sınırlayacağı konusunda aşırı iyimser olduğu görüşünde.

Citigroup ekonomistleri ise ücret artışları yüksek seyrederken, enflasyonun yavaşlamasının neredeyse imkansız olduğunu düşünüyor. Öncesinde BlackRock Inc., Bank of America Corp. ve DoubleLine Group LP enflasyonun daha uzun bir süre yüksek kalacağını öngörmüşlerdi. VanEck’ten David Schassler, “Ekonomi düzelince ne olacak? Enflasyonun geçmişte olduğu gibi toparlanacağını düşünüyoruz” dedi ve yükselen enerji fiyatlarının enflasyonu yükselteceğini tahmin etti.

Benzer şekilde Invesco’dan Jason Bloom, “ABD fosil yakıta alternatifler benimsedikçe enerji muhtemelen daha pahalı hale gelecek” değerlendirmesinde bulundu. Bloomberg Ekonomisti Anna Wong da “Bu yılın ikinci yarısında bir durgunluk başlarsa, enflasyonu 2024 ortasına kadar yüzde 3’e düşürmek mümkün olacak, ancak bu seviyede kalmak, yüzde 2’ye ulaşmak çok da kolay olmayacak çünkü mal, hizmet ve konut fiyatlarının ne kadar düşebileceği konusunda bir sınır var” dedi.

Bu web sitesinde yer alan bilgi, fikir ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için, sorumluluk reddi beyanı hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum